Turkish

SIKÇA SORULAN SORULAR
KALAMATA SOSYAL DAYANIŞMA KLİNİĞİ

turkeySosyal güvenliğiniz yok mu?
Çocuğunuz gerekli aşılarını olamıyor mu?
Diş problemleriniz mi var?
Hastasınız ve destek almaktan çekiniyor musunuz ?
Bir şekilde ulusal sağlık sistemi dışında mı kaldınız ?
Zor durumdasınız ve herhangi bir sağlık yardımı alamıyor musunuz ?
Çevrenizde sağlık problem olan ve destek alamayan ya da maddi olarak sağlık desteği alamayanlar mı var?

Kalamata’da gönüllü doktorların oluşturduğu Soyal Dayanışma Kliniği’nde geniş bir doctor ağı bulunmaktadır. Klinik, Athinon Caddesi’ndeki Eski Genel Hastane’nin Hemşirelik Okulu’nda kurulmuştur. Kiliniğin girişi Agiou Dimitriou Caddesi üzerindedir. Tüm gönüllüler, doktorlar, diş hekimleri, hemşireler, sağlık ziyaretçileri ve sosyal çalışanlar, sekreterler dahil olanaklar el verdiği ölçüde size geniş bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Telefon numarası: (+30) 27210 89840

Doktor muayenesi sonrasında herhangi bir ücret alınıyor mu?
Kiliniğimizdeki Doktorlar ve Diş Hekimleri hiçbir şekilde ÜCRET ALMAMAKTADIR ve herkes GÖNÜLLÜDÜR, herhangi bir ayrım olmaksızın tüm hastalar yararlanabilir. Gereksinim duyan ve sostal güvencesi olmayan ya da Sosyal Gücenlik Fonu’ndan yararlanamayan ve Ulusal Sağlık Sistemi içinde olmayan herkese bu gönüllü hizmet verilir.  Sosyal Dayanışma Kliniği gönüllüler tarafından kurulmuştur ve bağışlarla ve bireysel katkılarla çalışmalarını sürdürmektedir. Hiç kimse bu klinikta herhangi bir hizmete karşılık ücret ödemez. Sağlık tesleri, tedavi ve terapiler gibi her şey ücretsiz yapılır. Bağışçılar ve üyeler olduğu sürece de bu şekilde hizmet verilme devam edilecektir.

Kiliniğimizin felsefesi “Sağlık Desteği Olmayan Kalmasın” biçimindedir. Gereksinimler doğrultusunda her konuda destek verilir. Uygun kaynaklar kullanılarak  bireylerin nereden geldiğine bakılmaksızın fedakar ve sürekli bir destek sunulması planlanmaktadır. Acil ve yoğun sorunlar olduğunda tüm tetkikler doktorlar tarafından yapılmaktadır. Tüm sorunlar öncelik sırasına gore çözülmektedir.

Kiliniğimiz, bölgemizde yaşayan herkese sağlık desteği vermektedir. Hizmet almak isteyenlerin sağlık sigortası olmadığını kanıtlaması gerekmektedir. Sekreterliğimiz bu konuda yardımcı olacaktır. Bu önlemin alınmasının nedeni, gerçekten gereksinim duyan herkesin yararlanmasını sağlamak ve kimsenin hakkının yenmemesi içindir. Sağlık konusunda hiçbir desteği olmayanlara ulaşmak hedeflenmektedir.

Kliniğimiz, temel sağlık ve diş muayenesi, sosyal destek ve terapi desteği (psikolojik destek) vermektedir. Kliniğimize gelenlere hemen sağlık muayenesi yapılarak neye gereksinim duyduğu araştırılmaktadır. Kliniğimiz bünyesinde yer alan her konuda ücretsiz destek verilerek yapılabilecek her şey sunulmaktadır.

Daha ciddi ve önemli bir sağlık desteğine gereksinim duyanlar olursa (Klinik doktorunun da bu konuda yönlendirmesi ve isteği olabilir) bölgemizde yaşayan ve Sosyal Dayanışma Kliniği İletişim Ağı’nda olan uzman doktorlardan destek alınmaktadır. Uzman doktorlar gerekli müdahaleyi yaparak tüm tetkikleri gerçekleştirmektedir. Tedavi sürecinde gerekli desteğin düzenli bir şekilde verilmesi önemlidir. Bu nedenle destek alan hastaların düzenli kontrollerini yerine getirmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından sunulan destekler de Kliniğimiz tarafından karşılanır.  Kliniğimiz İletişim Ağında yer alan hiçbir doctor maddi beklenti içinde değildir.

Daha büyük bir müdahale durumu olduğunda kamu ve özel sağlık kuruluşlarıyla Kliniğimiz iletişime geçmektedir ve gerekli tedavinin uygulanması sağlanmaktadır. Bu süreçte de hastalarımızın herhangi bir maddi desteği beklenmemektedir.

Eğer ilaç desteği gerekirse, ne olur?
Kalamata Sosyal Dayanışma Kliniği ‘ne ait ve gönüllü eczacılar tarafından yönetilen eczaneler bulunmaktadır. Buradaki giderler bağışlar ile karşılanmaktadır. Depoda bulunan tüm ilaçlar ücretsiz olarak verilir. Depoda bulunmayan ilaçlar için Kliniğimiz başka bir Sosyal Dayanışma kurumunda bulunması için hastaya destek vermektedir. (Kızıl Haç, Kalamata Sosyal Eczanesi, digger Yunan Sosyal Klinikleri)

Kliniğimize gelen ve destek isteyenlerden ne beklenir?
– Gerçekten bir sağlık desteğine gereksinim duyulması önemlidir. Gerçekten gereksinim duyanlar titizlikle belirlenmektedir ve bu konuda kaynakların gereksiz tüketilmemesi için çaba gösterilmektedir.
– Kliniğin sunduğu hizmetleri iyi bir şekilde almak önemlidir. Düzenli ve dikkatli bir tedavi dönemi geçirilmelidir. İzleme görüşmelerine ve tedavilerine katılmak gereklidir.
– Tüm yararlananlar çevresine Klinik hakkında bilgi vermelidir.
– Yararlananlar için mümkünse Kliniğin sosyal amaçlarına destek olabilecek gönüllü çalışmalarda bulunulması önemlidir. Kliniğin onarılmasından, temizlenmesine ya da gerekli ne varsa yapılmasına yardımcı olmak çok önemlidir. Sadece almak için değil, vermek için de uğraşılmalıdır.
– Tüm tedaviler hastaya özel ve hastalığa özel yapılır. Kullanılan tedavi yöntemleri ya da ilaçlar başkalarına yönelik olamaz bu nedenle paylaşılmaması önerilir.

Klinikte hizmet veren kaç farklı bölüm bulunmaktadır?
Klinik temel sağlık desteği içerir. Aralık 2012’den itibaren yer alan bölümler: “Patoloji Bölümü (Dahiliye), Çocuk Bölümü, Diş Bölümü ve Röntgen-Ultrason bölümleri vardır. Kliniğin çalışma zamanları aşağıda ayrıntılı olarak verilmektedir.  Gereksinimlere gore değişiklikler olabilmektedir. Kliniğin internet sitesini takip edebilirsiniz ya da telefon numarası 27210-89840.

BILGI:
Sosyal Dayanışma Kliniği açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir.
Pazartesi-Cuma: gündüz 9.00-13.00
akşamüstü: klinik düzenleme

Adres: Hemşirelik Okulu Binası (Kalamata Eski Hastane karşısında)
Telefon: (+30) 27210 89840
e-posta: dikalkalamata@gmail.com

Finansak destek olmak için :
ALPHA BANK
505 00 2002 000416 EUR
IBAN:GR93 0140 5050 5050 0200 2000 416
BIC CRBAGRAA

KLINIK ZAMAN PLANLAMASI
Dahiliye:
Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 9.30-13.00
Pazartesi: 14.30 – 16.30
Salı: 16.00-19.00
Çarşamba: 17.00 – 21.00

Çocuk:
Çarşamba: 17.00-19.00
Cuma: 8.30 – 10.30

Ultrasoun -Röntgen: Randevuya gore belirlenmektedir.

Diş Hekimi:
Pazartesi: 15.00 – 17.00 /17.00 -19.00 (sadece çocuklar)
Salı: 18.00-20.30
Çarşamba: 17.00 – 19.00

Diğer gereksinimler:
Öncelikle Klinik doktorları tarafından muayene olunması gerekir. Bunun için uygun olan doktordan Sekreterliği arayarak randevu alınız.